Макар и роман, тази книга се отличава с особеностите на творба, написана от един съвременен египтолог, прославящ паметта на основоположника на египтологията - Жан-Франсоа Шамполион, роден във Фижак през 1790 г. и починал в Париж през 1832 г. - известен най-вече като първия учен, съумял да разчете египетските йероглифите. А това често става причина да бъде забравяно неговото научно и литературно творчество, включващо граматика, речник, исторически есета, пътеписи и писма. От юли 1828 г. до декември 1829 г. Шамполион изживява най-изключителните мигове на своя кратък живот. Ученият, наречен от съвременниците си Египтянина, най-сетне успява да отиде в Египет - страната, за която така дълго е мечтал. Това пътуване е наистина необикновено със своята наситеност, драми и открития, пресъздадени в романа на Кристиан Жак. Авторът дава думата на самия Шамполион, включвайки в повествованието си най-значителните мисли, произнесени или написани от бащата на египтологията. Повечето от разказаните събития отговарят на действителността - такава, каквато ни я рисуват историческите факти. Ролята на романиста се състои най-вече в умението да бъде съживен спомена за това пътуване, което е истинско поклонническо странстване, отправено към изворите на Духа. Едновременно с това Кристиан Жак създава съставни образи на някои от действащите лица и попълва "белите петна" в написаното от Шамполион.
Целта на романа е не да бъде верен до най-малкия детайл на историческата действителност, а да пресъздаде максимално точно личната истина на самия Жан-Франсоа Шамполион
- една от най-гениалните личности
на всички времена.
ЖАН-ФРАНСОА
ШАМПОЛИОН
(1790‒1832 г.)
Френски историк-ориенталист и лингвист, професор по египтология в Парижкия университет, признат за основател на египтологията. През 1822 г. след петнадесетгодишна работа върху триезичния надпис на "Розетския камък" Шамполион предлага принципите за дешифриране на йероглифното писмо на древните египтяни и определя последователността в развитието на египетската писменост - йероглифна, йератична, демотична. През 1829-1830 г. води археологическа експедиция в Египет и Нубия. В този период събира и копира огромно количество текстове, изображения и паметници, публикувани след смъртта му в изданието Паметници на Египет и Нубия. Шамполион съставя първата граматика и речник на египетския език.